Gmina Miasto Płońsk ogłasza nabór gospodarstw domowych z Płońska do projektu pn. „Ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w Płońsku” planowanego do realizacji w ramach konkursu nr RPMA.04.03.01-IP.01-14-078/18 ogłoszonego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego Działanie 4.3 – Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, Poddziałanie 4.3.1 – Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej, Typ projektów: Ograniczenie „niskiej emisji”, wymiana urządzeń grzewczych. Planowany termin realizacji projektu: lata 2019-2020.
Wsparcie finansowe w ramach projektu można otrzymać na:
- podłączenie się do sieci ciepłowniczej
- wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa stałe na źródła ciepła spalające biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe.
Kotły elektryczne, olejowe, spalające biomasę lub paliwa gazowe mogą zostać wsparte jedynie w przypadku, gdy podłączenie do sieci ciepłowniczej na danym obszarze nie jest uzasadnione ekonomicznie i nie jest planowane do 2023 roku. Ubiegający się musi dostarczyć odpowiednie zaświadczenie z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Płońsku.
Wymiana urządzeń grzewczych kwalifikuje się do wsparcia pod warunkiem zapewnienia znacznej redukcji CO2 w odniesieniu do istniejących instalacji (o co najmniej 30% w przypadku zmiany paliwa).
Wsparcie może zostać udzielone na wymianę kotłów, które są wyposażone w automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy kotłów zgazowujących) i nie będą posiadały rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie.
Wsparcie dla wymiany starego kotła gazowego na nowy kocioł gazowy jest dopuszczalne tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach tj. posiadany piec gazowy ma więcej niż 10 lat, jest piecem niekondensacyjnym i przestarzałym technologicznie. W wyniku wymiany kotła gazowego redukcja emisji CO2 musi wynieść co najmniej 30%. Informacje te powinny zostać udokumentowane.
Ze względu na fakt, że inwestycje w tym zakresie mają długotrwały charakter, powinny być zgodne z właściwymi przepisami unijnymi. Wspierane urządzenia do ogrzewania muszą od początku okresu programowania charakteryzować się obowiązującym od końca 2020 r. minimalnym poziomem efektywności energetycznej i normami emisji zanieczyszczeń, które zostały określone w środkach wykonawczych do dyrektywy 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającej ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią.
Wymiana urządzeń grzewczych powinna być zgodna z przepisami prawa krajowego tj. rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.
W ramach konkursu dopuszczona jest możliwość termomodernizacji budynku, w którym następuje wymiana urządzenia grzewczego pod warunkiem, że zakres prac termomodernizacyjnych wynika z audytu energetycznego i jest konieczny dla osiągnięcia wymaganego poziomu wskaźnika EP (określającego standard zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody oraz oświetlenia), który dla domów jednorodzinnych nie może przekroczyć 150 kWh/(m2 x rok), zaś dla domów wielorodzinnych nie może przekroczyć wartości 135 kWh/(m2 x rok). Ww. wartości muszą zostać osiągnięte najpóźniej rok po zakończeniu realizacji projektu. Jeśli w momencie składania deklaracji udziału dany budynek posiada wymagany poziom wskaźnika EP, nie jest możliwe uzyskania dofinansowania na termomodernizację. Wsparcie na termomodernizację i OZE nie może przekroczyć 50% wartości projektu.
Do zgłoszenia należy załączyć audyt energetyczny lub świadectwo energetyczne. W przypadku projektów obejmujących wyłącznie wymianę urządzenia grzewczego dopuszczalne jest przedłożenie jedynie świadectwa energetycznego. Jednakże w świadectwie energetycznym oprócz standardowych informacji wymaganych przepisami prawnymi musi się znaleźć informacja o wartości osiągniętego w wyniku realizacji projektu wskaźnika EP, szacowanym rocznym spadku emisji gazów cieplarnianych (tony równoważnika CO2) oraz o stopniu redukcji emisji pyłu zawieszonego PM10 wyrażonym w procentach.
Nie przewiduje się wsparcia dla budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.
Maksymalny poziom dofinansowania – 80% kosztów kwalifikowalnych. Odbiorcy końcowi ponoszą m.in. koszty przygotowania dokumentacji technicznej, świadectwa energetycznego lub audytu energetycznego, wkładu własnego w projekcie w wysokości 20% kosztów kwalifikowalnych oraz wszystkie koszty niekwalifikowalne odpowiednio dla swojej inwestycji.
Złożenie zgłoszenia oraz zakwalifikowanie do udziału w projekcie projektu nie jest równoznaczne z uzyskaniem dofinansowania. Projekt będzie realizowany tylko i wyłącznie w przypadku pozyskania przez Gminę Miasto Płońsk dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W przypadku pozyskania dofinansowania zakupu urządzeń grzewczych oraz wyboru wykonawcy montażu i ew. termomodernizacji będzie dokonywać Gmina Miasto Płońsk, która będzie realizatorem projektu.
Szczegółowe warunki udziału w projekcie zostały określone w Regulaminie rekrutacji i udziału gospodarstw domowych w projekcie Gminy Miasto Płońsk pn. „Ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w Płońsku”.
Nabór do projektu będzie trwał do 30 kwietnia 2018 r. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się indywidualne wydłużenie terminu na dostarczenie dokumentacji technicznej maksymalnie o 14 dni od daty końcowej naboru do projektu.
Dokumenty zgłoszeniowe są dostępne:
1) na stronie internetowej www.plonsk.pl;
2) w Biurze Projektu – pok. 204, Urząd Miejski w Płońsku, ul. Płocka 39 (wejście od 1 Maja);
Zgłoszenia do projektu będą przyjmowane w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Płońsku, ul. Płocka 39 po uprzedniej wstępnej weryfikacji kompletności dokumentów w Biurze Projektu. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Referatu Współpracy Europejskiej i Regionalnej oraz Pozyskiwania Środków Finansowych, tel. 23 663-13-24, pok. 204 Urzędu Miejskiego.
Copyright by plonsk.pl
Agencja interaktywna [ti] Powered by 2ClickPortal