OnePlace - internetowa platforma energetyczna opracowana w ramach projektu „Poprawa efektywności energetycznej w miastach Europy Środkowej poprzez inteligentne zarządzanie energią” (BOOSTEE-CE)
Projekt BOOSTEE-CE (CE906) ma na celu osiągnięcie długotrwałego pozytywnego wpływu na poprawę efektywności energetycznej budynków publicznych poprzez działania na rzecz inteligentnych pomiarów, zarządzania energią oraz jej promowania. Aby osiągnąć ten cel, miasta biorące udział w projekcie stworzyły platformę internetową OnePlace, na której gromadzone są m.in. dane geoprzestrzenne w taki sposób, aby mogli z nich skorzystać zarówno eksperci jak i zwykli obywatele.
OnePlace oferuje cztery moduły, które przedstawiają różne aspekty efektywności energetycznej tj.: zarządzanie, najlepsze praktyki, energooszczędne urządzenia domowe, kontrahenci czy strategie finansowania.
Living Energy Marketplace gromadzi internetowe bazy danych zawierające nazwy podmiotów działających na rynku efektywności energetycznej. Baza danych zawiera dla każdego kraju uczestniczącego w Projekcie (tzn. Austria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Włochy, Polska i Słowenia) istotne informacje o ekspertach wdrażających środki efektywności energetycznej i jest dostępna dla wszystkich, którzy chcą realizować inwestycje w zakresie efektywności energetycznej.
System zarządzania energią 3D (3D EMS) to przeglądarka webGIS, która pozwala użytkownikom poruszać się po środowisku miejskim w 3D, wybierać interesujący ich budynek i wyszukiwać informacje związane z energią, takie jak audyt energetyczny, dane katastralne / budowlane, obrazy termiczne itp. 3D EMS ma na celu zagregowanie różnych źródeł danych w jednej bazie i wizualizację ich w ramach platformy OnePlace. Główną zaletą 3DEMS, w porównaniu z bardziej tradycyjnymi aplikacjami, jest jego prostota i intuicyjne rozwiązanie online, z którego mogą korzystać operatorzy budynków, planiści energetyczni i pracownicy gmin/miast zarówno na urządzeniach stacjonarnych jaki i mobilnych, bez konieczności użycia specjalistycznego oprogramowania. Niektórzy partnerzy projektu testują i wdrażają system 3D EMS w swoich działaniach pilotażowych, przedstawionych w tej przeglądarce online:
https://www.arcgis.com/apps/MapJournal/index.html?appid=8dc7abfe4de0412fb24a99ec9ce010a7
lub:
Miasta energooszczędne to moduł umożliwiający wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w sektorze efektywności energetycznej na potrzeby władz regionalnych, lokalnych i innych podmiotów publicznych. Moduł gromadzi szereg projektów i środków zastosowanych przez niektóre miasta europejskie w celu poprawy wydajności energetycznej, dzięki czemu moduł może pomóc miastom w opracowywaniu skutecznych polityk i programów w zakresie efektywności energetycznej.
Finansowanie efektywności energetycznej to wizualna prezentacja wyników opracowanych w ramach strategii transnarodowej (finansowa mapa drogowa). Znajdują się tam przykłady najlepszych praktyk i praktycznych możliwości wykorzystania zasobów krajowych i unijnych. Moduł pomoże władzom lokalnym i organom publicznym lepiej wykorzystać środki finansowe przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej poprzez przedstawienie dostępnych metod finansowania inwestycji z tego zakresu i przenoszenie ich na mapy finansowania miast/regionów uczestniczących w Projekcie.
Z Platformy OnePlace można skorzystać pod następującym adresem: https://oneplace.max.si/
Zapraszamy do regularnego odwiedzania strony https://www.interreg-central.eu/Content.Node/BOOSTEE-CE.html i subskrypcji biuletynu, aby być na bieżąco z projektem.
Śledź również na Facebooku: https://www.facebook.com/BOOSTEECE
Projekt (CE906) jest współfinansowany z Programu Interreg Europa Środkowa, w ramach Priorytetu 2 “Współpraca
w zakresie strategii niskoemisyjnych w Europie Środkowej”, celu szczegółowego “Opracowanie i wdrożenie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną i udział odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej”.