W poniedziałek, 5 lutego odbyła się Płońska Gala 2018. Podobnie jak przed rokiem Płońskimi Wieżami nagrodzono osoby i środowiska działające na rzecz Płońsk, odnoszące sukcesy i budujące pozytywną markę miasta. Wieża – Przyjaciel Płońska – trafiła w ręce marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.
Laureaci tegorocznych Płońskich Wież zostali nominowani przez kapitułę, w skład której weszli zwycięzcy poprzedniej edycji, a także pracownicy miejskich jednostek. W tym roku swoich kandydatów mogli zgłaszać również sami płońszczanie.
- Lista nagrodzonych, zatwierdzona – zgodnie z regulaminem – przez burmistrza, to wyjątkowa mieszanka doświadczenia z młodością, przedsiębiorczości z filantropią, a przede wszystkim pracy z pasją – mówił podczas gali Andrzej Pietrasik.
Płońskie Wieże zostały przyznane w następujących kategoriach: gospodarka i ekologia, społecznik roku, sport, kultura i sztuka oraz szczególne zasługi dla Płońska.
W tym roku za działalność gospodarczą kapituła zdecydowała się przyznać dwie statuetki. Trafiły one do firmy Max Gadomscy – zakładu produkcji kostki betonowej ALBET oraz firmy usługowo-handlowej „Romex” Romana Szumańskiego.
Społecznikiem roku została przewodnicząca TPD Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo – Monika Zimnawoda.
Najwięcej wież przyznano w kategorii sport. Po raz drugi z rzędu statuetkę otrzymał Marek Dzięgielewski z Klubu Biegacza im. Piotra Sękowskiego, który w tym roku został dwukrotnym mistrzem świata, trzykrotnym mistrzem Europy, a także mistrzem Polski w biegach przełajowych w kategorii M55.
Płońską Wieżę wręczono utalentowanej Zuzi Bronowskiej z MKS Durasan Płońsk – złotej medalistce na 800 m podczas 14. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy – U-17.
Ze statuetki cieszyć się może Magdalena Kowalska, która zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata Federacji World Fitness Federation & World Body Building Federation w Kaunas na Litwie w kategorii Fitness Woman Model.
Złota Wieża powędrowała do płońskich oldbojów z drużyny Liberpol – współorganizatorów Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Halowej, uczestników rozgrywek krajowych i zagranicznych.
Swoją statuetkę ma też klub Durasan, w którym trenują m.in. Zuzia Bronowska, Sebastian Charzyński i Beata Faderewska święcący triumfy w ubiegłym roku.
Płońska Wieża trafiła do małżeństwa Anety i Mariusza Pospieszyńskich i ich Sportowego Klubu Tańca Towarzyskiego „Start” – jednego z najlepszych na Mazowszu, zrzeszający 50 tancerzy reprezentujących Płońsk
Ostatnia, ale nie warta mniej od pozostałych wieża w kategorii sport powędrowała do Płońskiej Akademii Futbolu, w której trenuje 11 roczników zawodników w 9 drużynach – łącznie 160 piłkarzy. W ciągu niespełna ośmiu lat działalności klubu, dzięki systematycznej i rzetelnej pracy kadry szkoleniowej, którą tworzą trenerzy z licencjami i przygotowaniem pedagogicznym, oraz samych zawodników udało się wypromować liczną grupę piłkarzy, którzy zwrócili na siebie uwagę większych klubów – Wisły Płock, Kosy Konstancin, Znicza Pruszków, MKS Ciechanów, Polonii Warszawa, a także Kadry Mazowsza.
W kategorii kultura i sztuka Płońską Wieżę otrzymał dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia – Mariusz Wrzesiński – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Edukacji Artystycznej w specjalności dyrygentury chóralnej i prowadzenia zespołów wokalno-instrumentalnych, nagrodzony dwukrotnie nagrodą indywidualną I stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, przyznaną przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jury przyznało trzy wieże za szczególne osiągnięcia dla Płońska. Pierwszą – Ochotniczej Straży Pożarnej w Płońsku. OSP to profesjonalnie wyposażona jednostka zdolna do walki z pożarami, przygotowana do udziału w akcjach ratowniczych, nie tylko na lądzie, ale również w wodzie, upowszechniająca kulturę fizyczną i działania z zakresu ochrony przyrody. To także organizacja, która pamięta o swojej przeszłości i chętnie współpracuje z lokalnymi stowarzyszeniami, a także samorządem.
Drugą – Sebastianowi Milewskiemu – dowódcy płońskiej Jednostki Strzeleckiej 1006. Laureat organizuje zajęcia i obozy strzeleckie, obozy młodzieżowych drużyn pożarniczych i wspiera organizację kolonii miejskich w Goszczycach. Płońszczanie zawdzięczają mu również plenerowe inscenizacje upamiętniające ważne wydarzenia z naszej historii – rekonstrukcję szarży arcelińskiej 1920 roku, a także Powstanie Warszawskie. Wspiera również wydarzenia organizowane przez płońskie instytucje Miejskie Centrum Kultury, Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji, Miejską Bibliotekę Publiczną, a także parafie szkoły.
Wieża za szczególne osiągnięcia trafiła również do Powiatowego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców im. Jana Kilińskiego w Płońsku. Korzenie cechu sięgają czasów przed I wojną światową, ale na terenie miasta i powiatu jako pojedyncza organizacja działa od lat 50. XX wieku. Do jego zadań należy utrwalanie więzi środowiskowych, postaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodu, a także prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno-organizacyjnej, kulturalnej, oświatowej i gospodarczej, a także reprezentowanie członków wobec organów administracji i sądów. Dziś zrzesza 97 zakładów, w których naukę zawodu pobiera 245 uczniów, choć do momentu wprowadzenia nowej ustawy, liczył nawet 920 zakładów rzemieślniczych.
Dzięki działalności cechu kwalifikacje zawodowe zdobywano w branżach drzewnej, metalowej, włókienniczej, budowlanej i spożywczej. Dziś młodzież ma możliwość podjąć kształcenie w takich zawodach, jak elektryk, monter instalacji sanitarnej, stolarz, ślusarz, blacharz samochodowy, mechanik, piekarz, kucharz , fryzjer i sprzedawca.
Podczas gali po raz pierwszy przyznana została Wieża – Przyjaciel Płońska. Trafiła ona do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Od kiedy stoi na czele samorządu województwa miasto Płońsk pozyskało – w perspektywie unijnej 2007 – 2013 blisko 41 mln zł, i pozyska – mamy nadzieję – przynajmniej tyle samo w obecnej. Do tej pory najwięcej na obwodnicę wschodnią, a także na obiekt MCK.
Galę zakończył koncert TANGO ATTACK w wykonaniu Hadriana Filipa Tabęckiego, Grzegorza Bożewicza i Piotra Malickiego. Solistom towarzyszyła Elbląska Orkiestra Kameralna i tancerze z uhonorowanego Płońską Wieżą Sportowego Klubu Tańca Towarzyskiego START w Płońsku.
Więcej zdjęć na Facebooku "Urząd Miejski Płońsk"