Na przestrzeni lat nosiła nazwę Neapolitańskiej i Generała Gustawa Orlicz-Dreszera. W pierwszej połowie XIX wieku właścicielem posesji nr 15 w Płońsku - północnej pierzei rynku, a więc przy dzisiejszej ulicy Zduńskiej, był Niemiec Bütner. Około 1859 r. dom nr 16, prawdopodobnie również przy Zduńskiej, miał Szymon Horowitz. Wynajmował on pomieszczenia magistratowi płońskiemu.
Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej u zbiegu ulic Zduńskiej i Rutkowskiego Wincenty Grabowski zaczął przed wojną budować nowoczesne kino. W czasie okupacji Niemcy urządzili tam magazyny spożywcze. Dziś mieści się tam sklep należący do jednej z najpopularniejszych w Polsce sieciówek.
Również w czasie okupacji na rogu Zduńskiej i rynku właścicielem zakładu szewskiego, w którym pracowali Polacy, był Niemiec Vetter - oficer lotnictwa. Później został wysłany na front.
- (...) stojąc za lada, na dużej patelni smażył wspaniałe kotlety schabowe. Obok na kuchni gotowała się ciągle kapusta i ziemniaki. Było to naprawdę danie, którego smak pamiętam do dziś - tak restaurację pana Stanisława Nowolipkowskiego, działającą po wojnie na Zduńskiej, wspominał Jerzy Graczyk.
(Zdjęcia i materiał dzięki uprzejmości Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska).
A jakie Wy macie wspomnienia związane z ulicą Zduńską???
Copyright by plonsk.pl
Agencja interaktywna [ti] Powered by 2ClickPortal